Artykuł jest podsumowaniem dotychczasowych wpisów kategorii „Ruch na powietrzu”. Ma na celu scalić całość problematyki w nich zawartych i pokazać mapę, według której poruszano się w prezentacji treści.
Ludzie są potrzebni, aby myśleć o wartościach
Pierwszy artykuł tego działu „Trening na powietrzu – ekologia systemu” otwiera rozważania o wartościach. Skupia się na dwóch ich typach: ogólnoludzkich i tych powiązanych z przynależnością do grupy zawodowej trenerów, instruktorów sportu i aktywności fizycznej.
Wartości ogólnoludzkie ujęte są w pojęciu „ruch na powietrzu”, oznaczającym życie, oddech i warunki ich kontynuowania przez człowieka. Pierwsze pytanie, które starano się zadać brzmiało mniej więcej tak: „Czy istnieje szczepionka na możliwość korzystania ze smogowego powietrza i zanieczyszczonego środowiska? Na dodatek taka, która nie dawałaby negatywnych skutków ubocznych?”
Autor wpisów wyraża przekonanie, że jeśli (to „jeśli” jest bardzo podkreślone i uwarunkowane) człowiek ma być jak perpetuum mobile, ruszać się aktywnie w nieskończoność, to spoczywa na nim obowiązek i odpowiedzialność zachowania źródła nieskończonej energii, z której korzysta w stanie sprawności do wzajemnej wymiany.
W artykułach autor często odnosi się do systemów wyższego rzędu, stojących ponad człowiekiem, a może raczej współistniejących z nim. Prezentuje kolejne przeświadczenie, mówiące o mądrości tego systemu „górującego” nad człowiekiem. Ale może jest to tylko wytwór błędnej edukacji i wszystko powinno sprowadzić się do zasadniczej percepcji, że cała rzeczywistość skupia się w każdym pojedynczym człowieku.
Koronawirus, aby porzucić zamierzchłe teorie
„Ruch na powietrzu – kwiecień 2021”, tytuł podsumowania wskazuje na datę. Jakże istotną, bo jest to data pandemii koronawirusa i tzw. trzeciej fali zachorowań. I tak naprawdę niewiedzy na temat, tego, co będzie się jeszcze dziać. Ten Korona Urwis, jak go autor nazwał w artykule „To nie Korona Urwis” przewija się przez poszczególne wpisy kategorii „Ruch na powietrzu”. Ciągle jest w tym powietrzu, a więc wzmaga myślenie.
W zestawie przeświadczeń autora pojawia się takie, zwrócone w kierunku tego śmierć przynoszącego wirusa. Według autora koronawirus to rodzaj szczepionki, którą system górujący nad człowiekiem aplikuje środowisku. Aby ta część, która jest odpowiedzialna za jego dewastowanie i narażająca na jego wyniszczenie, została zneutralizowana. A ciągłość możliwości życia nie tylko człowieka, także zwierząt, roślin została zachowana.
Tak się złożyło, że celem tej szczepionki jest niestety człowiek. Od koronawirusa nie umierają zwierzęta, ani rośliny. Nadzieję autora wzbudzają możliwości zmian, które człowiek przez swój dany mu atrybut czynu i działania może wprowadzić. W artykule „Przyroda a z nią człowiek dadzą sobie radę” wyraża tą wizję wraz z najpoważniejszym przesłaniem: dążenia do równowagi życia pomiędzy człowiekiem a środowiskiem.
Zaraz też wskazuje na „pierwsze rozwiązanie”. Już drugi artykuł kategorii „Ruch na powietrzu” zatytułowany „Ekologia aktywności fizycznej” to przedstawia. Należy zacząć od siebie, już teraz. Jeśli jest się w branży „aktywność fizyczna i sport”, to trzeba wziąć się za sprawy od tej strony. Nikomu nic nie narzucając z góry, bo to wybór każdego, co to „całą rzeczywistość skupił w sobie”.
Czy jesteśmy wskazać na oznaki starzenia się naszej świadomości? Stąd też to przekonanie, że jeśli świadomość podtrzymuje nasze życie, to potrzebuje ono tylko zdrowego i otwartego na ciągłe, właściwe życiu sprzężenie zwrotne z środowiskiem ciała ludzkiego, aby trwać w tej symbiozie na wieki – dwuznaczność wypowiedzi zastosowana celowo.
Skuteczność wymaga niemało myślenia
Artykuł „Gwiezdne Wojny człowieka z przyrodą” w nawiązaniu do popularnego filmu, ma podobnie jak on, przesłanie wartościowania. Podziału na dobro i zło. Kolejny, „Nowy cel! – pozostań w domu!” to nie tylko wpis mówiący o tym, aby założyć ciepłe kapcie i usiąść na kanapie przed telewizorem. Głębszą wymową tego wpisu jest ukierunkowanie na powściągliwość w tym co robimy do tej pory. Zastanowienie się, jaką aktywność przyjmować wychodząc z domu.
Wartościowanie to, zdaniem autora najbardziej pożądana aktywność umysłowa człowieka jaka powinna mieć miejsce w czasie pandemii koronawirusa. „Powinna” nie oznacza moralizowania na lepszy lub gorszy ogląd świata, ale wynik postrzegania jednego „co całą rzeczywistość skupia w sobie”. Ocena czy osąd służą tu jedynie wskazówce, w jakim wzorcu się utrzymać.
A ten „co całą rzeczywistość skupia w sobie”, a więc ma nieograniczone prawo do wyrażenia swojego poglądu, zadaje problematyczne pytanie: „Trend gospodarczy na poddanie walki czy ciężki nokaut?” w treściach kolejnego artykułu cyklu „Ruch na powietrzu”. Tu ocena i osąd są potrzebne natychmiast.
To można powiedzieć suwerenna decyzja człowieka w ringu, w walce z dużo silniejszym od siebie. W obliczu ciężkiego nokautu człowiek w ringu, a może jego trener odnajdują kompas, właściwy azymut porzucenia nierównej walki, na korzyść zachowania życia. Chcieliby powiedzieć „Kompas wskazuje na życie”, jak tytuł kolejnego artykułu.
Ruch na powietrzu, jak każda wartość, względną
Autor wpisów „Ruch na powietrzu” stara się iść już utartą ścieżką. Proponuje jeden ze wzorów Neurolingwistycznego Programowania (w skrócie NLP). Jest to podążanie warstwami myślenia i doświadczenia. Kompas nie każdemu może wskazywać na życie. Ciężki nokaut niektórym wydawać się może, nie aż takim złem i wartym poświęcenia w imię nagrody za zwycięstwo.
Wszystko rozgrywa się właśnie w tym ringu, a może na każdym z pól myślenia i doświadczenia wyodrębnionych przez NLP. Na polu duchowości, na polu misji i tożsamości, na pewno na polu przekonań i wartości. Także możliwości, strategii, umiejętności i wiedzy, zachowań i logistyki, środowiska. Na tych polach autor prowadzi najpierw swój własny bój. Konsekwentnie schodząc do problematyki zachowań w sferze szeroko pojętej kultury fizycznej z kolejnym artykułem „Warstwy myślenia a ruch na powietrzu”.
Zainicjowana wędrówka warstwami toczy się w umyśle autora wpisów. Przy czym, wyraźnie, stara się on, oddzielić mądrość od lotności umysłu. Nawiązuje do tego także w artykule „Odmrażanie gospodarki czy smoka?”. Tu widząc szansę dla tzw. chreodu ludzkości, ścieżki jego rozwoju a nie kataklizmów. A jeśli mowa o rozwoju i życiu, to jeszcze lepszym ich wskaźnikiem niż kompas jest obraz drzewa.
By odnajdować nowe punkty postrzegania
Drzewo utożsamia życie. Podsumowując wędrówkę myślenia po polach granicy tego co znane i ukryte, misji i tożsamości, wartości i przekonań może ono przybrać obraz przedstawiony poniżej:
Każdy siedząc na swojej gałązce dorzuca drzewu owoców.
Pod naporem zbyt wielu owoców gałązek gałąź podtrzymująca je łamie się.
Rządy i bogaci ludzie biznesu, ci którzy mają znaczące wpływy i formują systemy zagospodarowania gałązek, siedząc na gałęzi i czerpiąc znaczne zyski ze zbiorów owoców z tych gałązek prowadzą do złamania konara, na którym „siedzą”.. wszyscy.
Mądrość, a nie tylko lotność ludzkiego rozumu, może chronić „gałąź” i „drzewo”.
Każdy człowiek, bez względu na wiek, zawód, stan majątkowy, status społeczny etc. może wędrować warstwami swojego myślenia i doświadczenia, sięgając „ducha drzewa”. Oczywiście, to wybór indywidualny, bo każdy żyje we własnym świecie decyzji i wyborów, otacza go jego własna „bańka logiczna”, osobistej percepcji i postrzegania, która skupia całą rzeczywistość. Myślenie jest dbałością o stabilność gałęzi i zdrowie drzewa. Lotność umysłu to obfitość owoców z gałązek.
Uzupełnić bank informacji dla stanu szczęścia
Jest w tej idei miejsce na indywidualizm i różnorodność, ale jest też wspólnota dbałości o zdrowie „ducha drzewa”. Torem poruszania jest najpierw myśl, myślenie, praca umysłowa. Może się ona zacząć od stawiania pytań, do czego skłania artykuł „Najpierw pytanie o stan szczęścia i odpowiedź”. Jednocześnie artykuł ten zapoczątkowuje ukazywanie treści swoistego treningu podejmowanego na co dzień w imię zdrowego „ducha drzewa”.
Za dobrze wyartykułowaną myślą idą uczucia co przedstawiono we wpisie „Spoglądając w lustro i miłość”. Taki kierunek postępowania autor uważa za najbardziej słuszny. I jest to odwrócenie sytuacji dzisiejszej, gdzie na uczuciach i stereotypach bez-myślenia ci, którzy siedzą na gałęzi aż nadto nauczyli się zbierać owoce innych.
Ruch na powietrzu dążeniem do równowagi
Autor stara się nie wykluczać „tych z gałęzi”. W ich trafnym widzeniu spraw, ludziom do ich szczęścia trzeba dać ich owoce. Za umożliwianie tego, tym co siedzą na gałęzi też należą się owoce. Ale spoczywa też na nich ta odpowiedzialność, aby ta gałąź się nie złamała. Są więc granice tego, co można brać dla siebie i jak obfity ma być zbiór owoców z gałązek.
Jednym słowem „Równowaga działania jest poszukiwana” parafrazując tytuł kolejnego artykułu kategorii „Ruch na powietrzu”. Zarówno w odniesieniu do ludzi wpływowych, zbiorowości ludzkiej, jak i pojedynczego człowieka. Ostatni jak do tej pory artykuł tej kategorii wpisów „Dobór treści i porządkowanie działań” to nadal wysiłek umysłowy, który poprzedza działanie, trening szarych komórek.
To nie może być tak, że jutro otworzymy drzwi i jak z automatu eksplodujemy z naszego „pozostań w domu” do pracy i interesów. Wystrzelimy, bo ktoś nacisnął przycisk. My dobieramy treści i porządkujemy działania, bo skupiamy całą rzeczywistość w sobie. I dlatego, że jesteśmy jedynymi, którzy potrafią poruszać się w zazębiających się przestrzeniach prawdopodobieństwa, czego nigdy nie będzie potrafił komputer.
Autor wpisów „Ruch na powietrzu” często podkreśla wyższość człowieka nad technologią. A raczej wyraża wiarę, że w człowieku jest ów impuls silniejszy od impulsów dzieł jego rąk. Mapa, jaką kreśli cykl wpisów kończy się na etapie łączenia umysłu i emocji w działaniu.
Gdzie za sprawą uporządkowania myśli we wszystkich warstwach, w wyniku dokonanych wyborów jesteśmy ekologiczni. Bo każda z nich darzy nas pozytywnym uczuciem szczęścia i radości. W naszym konkretnym życiowym działaniu, a więc doświadczaniu.
Maciej Kolomski
Bibliografia „Ruch na powietrzu”
Z katalogów warstw doświadczenia Księgarni Pasja Ruchu
Zwinięty i rozwinięty porządek rzeczy
- Rupert Sheldrake „Nowa biologia”, Virgo Książki Budzące Świadomość, Warszawa 2013
- Danuta Adamska-Rutkowska „Kwantowa świadomość w konwencjonalnej nauce”, Studio Astropsychologii jeszcze lepsze jutro, Białystok 2018
- Renee Weber „Poszukiwanie jedności”, Wydawnictwo Pusty Obłok, Warszawa 1990
- Arnold Mindell „O pracy ze śniącym ciałem”, Wydawnictwo Pusty Obłok, Warszawa 1991
- Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, Wydawnictwo Pallotinum Poznań 1991
- Joseph Murphy „Potęga podświadomości”, Świat Książki, Warszawa 2000
- Johannes B.Lotz S, „Wprowadzenie w medytację”, skrypt 1973
- Rhonda Byrne „Sekret”, Nowa Proza, Warszawa 2010
- „Biblia”, Wydawnictwo M, Kraków 2017
- „Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu”, Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu, Sandomierz 2013
- „Biblia to jest Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu”, Brytyjskie i Zagraniczne Towarzystwo Biblijne, Warszawa 1986
- Krishnamurti & Bohm „Wolność od czasu”, Wydawnictwo Thesaurus Press, Wrocław 1994
- Adam Wiśniewski-Snerg „Jednolita teoria czasoprzestrzeni”, Wydawnictwo Pusty Obłok, Warszawa 1990
- Jose Silva „Metody kontroli umysłu”, wydanie skryptowe
- Jadwiga Małgorzata Rakowska „Sen odnajdziesz w ciele”, Redakcja Wydawnictw KUL, Lublin 1990
- Bill Devall, George Sessions „Ekologia głęboka”, Wydawnictwo Pusty Obłok, 1994
- John Seed, Joanna Macy, Pat Fleming, Arne Naess „Myśląc jak góra”, Wydawnictwo Pusty Obłok, Warszawa 1992
Misja i tożsamość
- Anthony Robbins „Obudź w sobie olbrzyma… i miej wpływ na całe swoje życie – od zaraz!”, Wydawnictwo Studio Emka, Warszawa 1995
- John C.Maxwell „Być liderem, czyli jak przewodzić innym”, Wydawnictwo MEDIUM, Warszawa 1983
- Gary Hamel, C.K.Prahalad „Przewaga konkurencyjna jutra” Business Press, Warszawa 1999
- Richard Churches, Roger Terry „NLP dla nauczycieli„, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2010
- Lee Jampolsky „Leczenie uzależnionego umysłu”, Jacek Santorski & Co Agencja Wydawnicza, Warszawa 1992
- Emil Coué „Świadoma autosugestia jako środek opanowania samego siebie”, GAJA, Łódź 1993
- Louise L.Hay „Uzdrów swoje ciało”, Według wydania Heaven on Barth Books, Polska 1991
- Kenneth Blanchard, Spencer Johnson „Jednominutowy menedżer”, Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1992
Wartości i przekonania
- Brian Tracy „Cele! Zdobędziesz wszystko, czego pragniesz, szybciej, niż myślisz„, Onepress, Helion 2016
- Stephen R.Covey „Najpierw rzeczy najważniejsze”, Diogenes Grupa Wydawnicza Bertelsmann Media, Warszawa 2001
- Tony Buzan „Potęga umysłu”, Warszawa 2003
- Roger W.Sparks „Istota poczucia własnej wartości”, Wydawnictwo RAVI, Łódź 1994
- Erich Fromm „Mieć czy być?”, Rebis, Poznań 1995
- Jon M.Huntsman „Zwycięzcy nie oszukują”, Onepress, Gliwice 2005
- Charles-Albert Poissant, Christian Godefroy „Miliarderzy”, Wydawnictwo MEDIUM, Warszawa 1993
- Paul Levis, Josh McDowell, „Dawać Brać Kochać”, Towarzystwo Krzewienia Etyki Chrześcijańskiej, Kraków 1986
- Erich Fromm „O sztuce miłości”, Wydawnictwo Sagittarius, Warszawa 1992
- Maurice Nédoncelle „Wartość miłości i przyjaźni”, Wydawnictwo M, Kraków 1993
Możliwości, strategia, wiedza, umiejętności
- Napoleon Hill „Myśl! …i bogać się”, Wydawnictwo Studio EMKA, Warszawa
- Shlomo Vaknin „Biblia NLP”, Wydawnictwo Helion, Katowice 2003
- Stephen R.Covey „7 nawyków skutecznego działania”, Grupa Wydawnicza Bertelsmann Diogenes, Warszawa 2001
- Sondra Ray „Zasługuję na miłość”, Jacek Santorski & Co. Agencja Wydawnicza, Warszawa 1991
- Jack Canfield, Mark Victor Hansen „Zrób to o czym marzysz”, Grupa Wydawnicza Bertelsmann Media Diogenes, Warszawa 2001
- Edward de Bono „Naucz się myśleć kreatywnie”, Wydawnictwo Prima, Warszawa 1995
- Vera F.Birkenbihl „Siano w głowie?”, Wydawnictwo KOS, Katowice 2003
- Mateusz Grzesiak „Wyjątkowy nauczyciel”, Wydawnictwo GJ Książki, Warszawa 2009
Zachowania i logistyka
- Lothar J.Seiwert „Jak organizować czas”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1993
- Remy de Gourmont „Fizyka miłości”, Biblioteka Dzieł Naukowych, Warszawa 1929
Z podkatalogów aktywności fizycznej Księgarni Pasja Ruchu
- Moshe Feldenkrais „Świadomość poprzez ruch”, Warszawa 2012
- Alexander Lowen „Duchowość ciała”, Warszawa 1991
- Praca zbiorowa „Sport niejedno ma imię”, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1976
- Anita Bean „Żywienie w sporcie”, Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2008
- Krzysztof Mizera „Niektóre czynniki wpływające na skuteczność ćwiczeń siłowych”, Sport Wyczynowy 2009, nr 2
- Tomasz Mikulski „Więcej nie zawsze znaczy lepiej, czyli w sprawie spożycia białka w sportach siłowych”, Sport Wyczynowy 2009, nr 2
- Materiały kursu „Żywienie i wspomaganie dietetyczne zdolności wysiłkowych w sporcie rekreacyjnym i wyczynowym”, organizator AeroActiv i Reha-Fit
- Chris Carmichael, Jim Rutberg „Dogonić mistrza”, Świat Książki, Warszawa 2005
- Karski Tomasz „Skoliozy tzw. idiopatyczne – etiologia, rozpoznawanie zagrożeń”, Lublin 2011
- Bogusław Ryba „Motywacja działań różnych grup środowiska sportowego”, Sport Wyczynowy 9-10, 2001
- Jim Naughton „Latający Byk Michael Jordan”, Wydawnictwo Opus, Łódź 1992
- Janet Lowe „Mówi Michael Jordan”, Wydawnictwo LIBER, Warszawa 2000
- David Halberstam „Grać i wygrać – Michael Jordan i świat NBA”, Wydawnictwo W.A.B, Warszawa 2001
- D.Doński „Biomechanika ćwiczeń fizycznych”, Sport i Turystyka, 1963
- Peter Kelder „Źródło wiecznej młodości”, Wydawnictwo KLEKS, Bielsko-Biała 1994
Pozostałe źródła działu „Ruch na powietrzu”
- Portal internetowy Worldometer
- Newsletter e_Porady Zdrowotne „Ten cichy zabójca – przewlekły stan zapalny”, 2020